|
 |
Aron Goes
Elektriker 30 år och man
Göteborg, Västra Götalands län
|
nogg.se/Goesracing
Personlig text
Hej där!
Jag heter Aron, är 21 år och bor i Göteborg. Jobbar som elektriker på dagarna och övrig tid spenderar jag i garaget, på banan, med mina bois och min underbara flickvänn.
Racing intresset började som 8 åring när jag var med och kollade på när pappa och hans kompisar gasade runt med gamla scootrar på gocartbanorna runt om i landet. När jag fyllde 13 fick jag börja tävla med pappas 70cc scooter och när jag fyllde 15 åkte vi och köpte en aprilia 125a som jag körde med i junior cup under 4 år. Det var på den som kärleken till racingen kom.
Till förra året, 2013 hade jag köpt mig en cbr600 och drömde om en pallplats i totalen i rookie 600. Åkte ner till Spanien på försäsongen och körde på Almeria och Cartagena så jag kände mig väl förbered till första tävlingen på Anderstorp. Desvärre åkte jag på en liten highsider under race 1 där höger nyckelben bröts. Läkningen tog tid så missade tyvärr några race. Körde dom tre sista med 2 fjädeplatser vilket jag är nöjd med.
Så iår känns det som att det är mitt år! Hojjen har fått sig lite nytt lullull under vinter. Jag har tränat, vart hos Nils på Performance center i trollhättan och kört fiddy på söndagarna och skaffat mig en cross som jag ska köra på mycket här under våren för att vara redo när säsongen drar igång.
|
 |
|